IN ENGLISHemail Photo of Maciej Kossowski in the city of his birth Grudziądz. (Year, 1954)

Maciej Kossowski - muzyk, kompozytor, autor tekstów i pedagog. Swoją przygodę z muzyką zaczął będąc studentem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu a pózniej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku i Średniej Szkoły Muzycznej we Wrzeszczu gdzie pobierał lekcje trąbki i fortepianu.

Na wybrzeżu grał jazz w klubach studenckich z róznymi zespołami muzycznymi wsród nich z zespołem dixieland'owym "Flamingo" i z zespołem "Tralabomba Jazz Band", który był integralną częscią studenckiego teatru Jerzego Afanasjewa pod nazwą "Cyrk Tralabomba". W 1963 roku Maciej grał ze Zbyszkiem Namysłowskim i Włodzimierzem Gulgowskim przez miesiąc w lokalu Warszawskim pod nazwą "Kaprys" a następnie w Sopockiej Restauracji Alga gdzie zauważyli go "Czerwono Czarni," wówczas najpopularniejszy zespól mocnego uderzenia.

W 1963 roku Kossowski nagrał dla Polskiego Radia swoje pierwsze piosenki, które wkrótce podchwyciła cała Polska:

"Agatko pocałuj, Dwudziestolatki, Nie zawsze musi być pochmurny dzień i Szkolny bal."

Utwory te stają się pierwszymi przebojami artysty z "charakterystyczną chrypka," a Maciej staje się prawdziwym idolem nastolatków.

W 1963 roku wraz z Czerwono Czarnymi Maciej bierze udział w pierwszym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, a po festiwalu wraz z zespołem rusza w tournee po Polsce.

Rok 1964 przynosi kolejne sukcesy; Polskie Nagrania wydają jego pierwszą płytę, a Maciej lansuje kolejne przeboje nagrane z zespołem "Warszawscy Stompersi:"

AUGUSTYNA - NIE MÓW O ZAZDROŚCI - TO PRZEZ CIEBIE

ZA CO MNIE KOCHASZ .

W dalszym ciągu współpracując z Czerwono - Czarnymi, Maciej wyjeżdza na koncerty do Czechosłowacji, NRD, Ameryki i Kanady, gdzie zbiera bardzo pozytywne recenzje.

W 1967 roku odchodzi od Czerwono Czarnych i zasila Warszawskie Tajfuny. Wraz z Tajfunami nagrywa kolejne przeboje:

"Nie pozwól mi," "Wiatr od Klimczoka," "Ballada o nocnym expresie", "Gdzie odnajdę swoje szczęscie" i wyjeżdża na trasę po Związku Radzieckim dokonując kolejnych nagrań dla wytwórni płytowej "Melodia".

Po rozstaniu z Tajfunami Maciej Kossowski kontynuuje karierę piosenkarską, współpracując ze Studiem Rytm i Orkiestrą Polskiego Radia pod dyrekcją Bogusława Klimczuka, Edwarda Czernego, Adama Wiernika, Juliusza Loranca, "Dudka" Matuszkiewicza i własną.

Pojawiają się kolejne przeboje:

"Nie mówię żegnaj," "Lepiej odejdź (Noc na drzewa się wspina)", "Nie mów mi sentymentalnych slów", "Faryzeusz Blues", "Wakacje z blondynką", "Saga o cygance Darii", "Domowe strachy", "Z cyganami w świat", "Uparta dziewczyna, "To ty Mario."

Daje się też poznać jako kompozytor, pisząc i aranżując bardzo udane piosenki m.in. dla Jacka Lecha i Kasi Sobczyk - "Nie mówię żegnaj," Ali Eksztajn - "Mój płacz ukoi wiatr", Filipinek - "Wiosna majem wróci", Haliny Frąckowiak - "Chcę ci dać zachwyconych oczu blask", Marii Figiel - "Zakochani od wczoraj", Elżbiety Żakowicz i zespołu Wiślanie - "Gdy sam zostaniesz" i Edwarda Hulewicza - "Nie pytaj już" i "Taka mgła"

W 1968 roku bierze udział w filmie Telewizji Polskiej "Koncert na 707 ulic."

W październiku 1969 roku wyjeżdża na stałe do Nowego Jorku.

OPINION

Maciej Kossowski śpiewał i grał no trąbce, występując i nagrywając z czołowymi polskimi zespołami: "Czerwono-Czarnymi", "Tajfunami", "Zespołem jazzowym Janusza Muniaka i Tomasza Stańki" "Warszawskimi Stompersami," "Orkiestrą Polskiego Radia" pod dyrekcją Jana Matuszkiewicza i Piotra Figla. Był utalentowanym kompozytorem. Jego utwory mieli w swoim repertuarze m. in. "Wiślanie 69," "Heliosi," "Filipinki," "Jacek Lech," "Halina Frąckowiak," "Katarzyna Sobczyk," "Ala Eksztajn," "Czerwono-Czarni," "Grupa ABC," "Edward Hulewicz," "Maria Figiel," "Elżbieta Żakowicz," "Fryderyka Elkana," "Guy Narboni"(Luxemburg.)

Imponował dużą kulturą muzyczną, muzykalnością, żywiołowoscią, dynamiką i temperamentem. Piosenka "Wakacje z blondynką" Juliusza Loranca ze słowami J. Kofty jest na pewno jednym z większych, jeżeli nie największym przebojem Macieja Kossowskiego.

Pozwoliłem sobie przeprowadzić mini sondę wsród mieszkanców mojego osiedla. Zapytałem czy pamiętają jego piosenki.

W odpowiedzi padały tytuły: "Dwudziestolatki" "Z Cyganami w świat," "Wakacje z blondynką," "Szkolny bal," "Agatko pocałuj," "Taka mgła."

Głownie przeboje z wpadajacą w ucho melodią, popartą originalnym tekstem i dynamicznym, tętniacym życiem głosem Macieja Kossowskiego.

Na CD polecam do wysłuchania tak samo udane choć spokojniejsze utwory z repertuaru Artysty. Artysty, Artysty, który w utworze "To Ty Mario," przekonuje nas o nie wykorzystanych własnych możliwosciach ... Niewykorzystanych, może dlatego, że Maciej Kossowski, tęgi trębacz, wspaniały piosenkarz i kompozytor, miał cyganską duszę, która go po "świecie gna?"
W roku 1969 Maciej Kossowski wyjechał na stałe do USA.
"W Stanach Zjednoczonych doskonalił swe umiejętności muzyczne, załozył własną grupę instrumentalną, występującą w Manhatanie w klubie, Lorelei

W 1978 roku zaangażował się jako trębacz w inscenizacji rock'owej opery "Jesus Christ Superstar," pózniej zaś związał się z orkiestrą Jimmy Sturr'a.

Przez cały czas utrzymywał kontakt z polskimi muzykami przebywającymi za oceanem. W 1980 roku jego gościem w klubie Zodiac był Janusz Popławski z grupą Flash.

Po Macieju Kossowskim zostało w Polsce grono zaprzysięgłych wielbicieli i niezapomniane piosenki, do których wysłuchania zapraszamy Państwa, wierząc, że mimo czasu się nie zestarzały i sprawią Państwu co najmniej tyle przyjemności, ile nam sprawiają.

Redaktor: Stanislaw Gałaj, Polskie Nagrania, Warszawa

SONGRUNNERS MUSIC 2008

 

IN POLISH